Lecąc pierwszy raz na Maltę myśleliśmy, że spokojnie damy radę zwiedzić ją całą, włączając w to przeprawę na Gozo i jednodniową wycieczkę na Comino. Teraz już wiem, że to nie realne w tydzień! Jeżeli naprawdę chcecie poczuć jej klimat i mieć przyjemność ze zwiedzania, nie śpieszcie się!
Malta ma bardzo dużo do zaoferowania i myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie!
Stolica Malty - Valetta nazywana niekiedy "muzeum pod gołym niebem", stanowi najbardziej zagęszczony obszar zabytkowy na świecie!
Valetta jest także najbardziej słoneczna stolica Europy, a okres letni na Malcie trwa aż 8 miesięcy!
Na wyspie Comino - Błękitna Laguna, możemy poczuć się jak na Malediwach. Krystalicznie czysta woda i wymarzone miejsce do snorkelingu.
Gozo - sielska wyspa! Maltańska nazwa wyspy (Ghawdex) oznacza radość i to właśnie przynosi odwiedzającym! Przez niektórych traktowana jako uroczy dodatek do Malty.
Całe wybrzeże Malty i każda z jej wysp to także raj dla nurków! Podwodne jaskinie, zatopione wraki i krystaliczna woda!
Chyba nie muszę dłużej wymieniać i namawiać? Atrakcji jest dużo więcej i sama nie mogę doczekać się kiedy tam wrócimy!
Przejdę zatem do opisania Wam wrażeń z naszych dotychczasowych wyjazdów na Maltę. Spisałam Wam również trochę wskazówek przydatnych podczas planowania wyjazdu.
Podczas pierwszej wyprawy zaczęliśmy aklimatyzację na Malcie - dwie pierwsze noce spędziliśmy w hotelu Dolmen delektując się widokiem, dużą ilością basenów i bezpośrednim dostępem do morza!
GOZO
Naładowaliśmy trochę baterie i ruszyliśmy na Gozo - wyspę radości!
Słyszałam o niej tyle dobrego... a teraz mogę powiedzieć o niej jeszcze więcej dobrego! Gozo zachwyca sielskim krajobrazem, przyciąga swoją energią i nieustannie zachwyca! Dlatego podczas drugiego wyjazdu na Maltę większość czasu spędziliśmy już na Gozo.
Przeprawa między Maltą, a Gozo jest bardzo prosta i trwa ok 25-30 minut.
Miejsca, które odwiedziliśmy na Gozo:
- Xlendi - malutkie miasteczko położone nad lazurową zatoką.
- Blue Hole - jaskinia morska. Wymarzone miejsce dla każdego zapalonego nurka!
- Inland Sea - nietypowa zatoka położona w głębi lądu z miniaturową plażą i kilkoma budkami z jedzeniem. Stąd wąskim, skalnym tunelem wypływają łódki na rejs po Dwejra Bay. To także świetne miejsce na nurkowanie i snorkeling! Dojazd jest taki sam jak do Blue Hole.
- Ghar Qawqla (obok Marsalforn) - Miejsce cenione przez amatorów skoków do wody! Jest to dawny most skalny, który wznosił się kilkanaście metrów nad morzem.
- Xwejni Bay i Salt Ponds - piękna zatoka z lazurową wodą i pięknymi formacjami wapiennymi oraz charakterystyczny stożek wapienny. Popołudniami starsi mieszkańcy Gozo lubią godzinami pływać i plotkować na środku zatoki. Panwie solne to wykute w skalistym nabrzeżu baseny, w których odparowuje się sól.
- Ramla Bay -piaszczysta plaża o nietypowej pomarańczowej barwie, która stanowi piękne połączenie z krystalicznie czystą wodą o zielonkawo-błękitnym odcieniu.
- Quala - niewielkie, klimatyczne miasteczko, które odwiedziliśmy w drodze na Hondoq Bay.
- Hondoq Bay - to niewielka zatoka z krystalicznie czysta wodą i widokiem na Comino. Jedno z piękniejszych miejsc na wyspie do których chce się wracać.
- Wied Il-Gharsi - mała skalista plaża, która znajduje się w szczelinie miedzy skałami
Na Gozo odnaleźliśmy spokój, którego bardzo nam było trzeba! Może to za sprawą ludzi, którzy żyją wolniejszym tempem... Są też bardzo przyjaźni, uśmiechnięci i gościnni!
Jeżeli także lubisz taki klimat to Gozo powinno stać się Twoim celem podróży!
COMINO
Jeden dzień przeznaczyliśmy na wyprawę na malutką wyspę Comino leżącą między Maltą, a Gozo. Słynie ona głównie z pięknej Blue Lagoon - krystalicznie czysta woda, białe piaszczyste dno i słońce grzejące nawet w październiku! To takie europejskie Malediwy, natomiast bez piaszczystych plaż (dookoła skaliste wybrzeże).
Jest tylko jedno ale! Tłumy ludzi w sezonie i budki z jedzeniem jak nad Bałtykiem. Nie martwcie się więc, że zabraknie Wam jedzenia lub picia na Comino.
Wystarczy odejść kilkaset metrów dalej i jest jakby inaczej. My zabraliśmy ze sobą rzeczy na piknik i po snorkelingu usiedliśmy na skałkach. Zjedliśmy lunch delektując się pięknymi widokami. Zdecydowanie polecam taką opcję!
Comino to miejsce, które trzeba zobaczyć zwłaszcza w słoneczny dzień i kiedy temperatury sprzyjają jeszcze kąpielom!
MALTA - VALETTA
Stolica wyspy i obowiązkowy punkt na mapie podczas wizyty na Malcie! Podczas pierwszej podróży zostawiliśmy sobie ją na koniec pobytu! Zauroczyła nas swoim klimatem jak tylko stanęliśmy u jej bram! Już wtedy wiedzieliśmy, że chcemy tu szybko wrócić! Tak też się stało i dokładnie miesiąc później zawitaliśmy do niej ponownie. Główna ulica Valletty pełna jest małych butików, restauracji i knajpek. Od niej odchodzą małe klimatyczne uliczki, które mi bardzo przypadły do gustu. Zwłaszcza, że w odróżnieniu od głównej ulicy panuje tam cisza i można delektować się tym klimatem w pełni! Nie musimy martwić się natomiast, że się zgubimy bo niemalże każda droga prowadzi do morza! Wieczorem Valetta zaczyna tętnić życiem! Schody zamieniają się w restauracje, gdzie ludzie chętnie siadają na poduchach popijając lokalne wino.
Co to są właściwie te Trzy Miasta? Trzy Miasta położone na cyplach w sąsiedztwie Valletty - Birgu, Isla oraz Bormla. Bez wątpienia to jedne z piękniejszych zakątków na Malcie i potrzeba znacznie więcej czasu żeby je zwiedzić!
Zarówno z pierwszej jak i drugiej wyprawy wracamy z ogromnym niedosytem! Nasz apetyt na Maltę nieustannie rośnie.
A teraz kilka wskazówek, którymi mogę się z Wami podzielić po naszych podróżach - o to też najczęściej mnie pytacie.
TIPY
LOT
W październiku lecieliśmy liniami Wizz Air z Katowic (lot bezpośrednio na Maltę ok 2:30h), koszt ok 600 zł od osoby. Zarówno lecąc na Maltę, jak i wracając wypełnialiśmy formularze, które przekazywaliśmy na lotnisku. Przed wylotem radzę do ostatniej chwili śledzić informacje z racji na dynamicznie zmieniającą się sytuację związaną z Covid-19.
W listopadzie lecieliśmy liniami Ryanair z Krakowa. W tym czasie obostrzenia już się zmieniły i konieczne były testy PCR zrobione przed wylotem lub testy wykonane już na lotnisku na Malcie. Oczywiście w przypadku testów na lotnisku jest ryzyko odbycia kwarantanny na wyspie.
Na dzień dzisiejszy lecąc na Maltę z Polski nadal obowiązują testy PCR (przetłumaczone na język angielski) lub jeżeli ich ze sobą nie mamy wykonują je bezpłatnie na lotnisku na Malcie.
NOCLEGI
Średnio można przyjąć, że koszt noclegu dla 2 osób to ok 55 euro za noc. Na Gozo noclegi są droższe z racji na mniejszą bazę hotelową i duże zainteresowanie. Valletta także jest droższa jako, że to stolica wyspy. Oczywiście możemy wyszukać zarówno sporo tańsze opcje (jak i dużo droższe) ale podaję Wam średnią cenę jaką my płaciliśmy będąc w październiku i listopadzie (wysoki sezon na Malcie kończy się z końcem października).
Tu spaliśmy:
Cosy Apartment 3 by Mgarr Seafront - Gozo
Luciano Valetta Studio - Malta (Valletta)
Podczas drugiej podróży pierwsze noce spędziliśmy w stolicy (Luciano Valetta Studio), a następnie przenieśliśmy się do Gozo Village.
KOMUNIKACJA
Zarówno Malta jak i Gozo są bardzo dobrze skomunikowane. Większość turystów jadąc na Maltę korzysta właśnie z transportu publicznego. Często jest to spowodowane ruchem lewostronnym, a jakby tego było mało kierowcy na Malcie są "szybcy i wściekli" - nie każdy się odnajduje.
Ceny są bardzo różne:
Bilet jednorazowy ważny 2 godziny to koszt 2 euro od osoby (letni bilet), natomiast zimowy 1,5 euro, a nocny to koszt 3 euro. Za bilet płacimy kierowcy po wejściu do autobusu. Najlepiej mieć odliczoną kwotę ponieważ kierowcy tam nie chętnie wydają reszty.
Karta wieloprzejazdowa - karta na której zakodowanych jest 12 biletów jednorazowych (dziennych). Z jednej karty może korzystać kilka osób. Po wejściu do autobusu przykładamy ją do czytnika tyle razy ile biletów chcemy skasować. Koszt karty to 15 euro.
Karta Explore - upoważnia do nielimitowanych przejazdów przez 7 dni od momentu pierwszego jej użycia zarówno na Malcie jak i Gozo. Obowiązuje na wszystkich przejazdach - dziennych, nocnych jak i przyśpieszonych. Koszt za osobę to 21 euro. To zdecydowanie najlepsza opcja przy tygodniowych wyjazdach jeżeli planujemy dużo się przemieszczać.
Jest kilka punktów na wyspie gdzie można zakupić karty m.in na lotnisku.
TRANSPORT Z/NA LOTNISKO
Na Malcie korzystaliśmy z transportu miejskiego za wyjątkiem jazdy z i na lotnisko. Zamiast korzystać z taxi (koszt ok 25 euro z Valletty), zarezerwowaliśmy transport przez stronę www.maltaigozo.pl - koszt 4,50 euro od osoby, niezależnie od lokalizacji.
Podczas drugiego wyjazdu przez sytuację związaną z covid i testami na lotnisku nie mogliśmy zarezerwować transportu na konkretną godzinę więc posiłkowaliśmy się inną opcją na www.maltaigozo.pl - "Private Cab Malta". Koszt ok 20 euro za transport z lotniska do stolicy.
SAMOCHÓD
Podczas pierwszej podróży wynajmowaliśmy samochód tylko na Gozo, na Malcie korzystaliśmy z transportu publicznego. Skorzystaliśmy z lokalnej wypożyczalni Mayjo Car. Jak się okazało wypożyczenie samochodu na Gozo na 1-2 dni nie jest najprostsze więc polecam zapisanie sobie tego kontaktu.
Koszt wypożyczenia samochodu to 60 euro na dzień plus paliwo. Są i tańsze samochody do wynajmu jednakże w tym terminie to był jedyny dostępny na Gozo.
Podczas drugiego wyjazdu przetestowaliśmy inną opcję - wynajem na lotnisku. To zdecydowanie tańsza opcja, zwłaszcza jeżeli chcemy wynająć samochód na kilka dni. Wiąże się to jednak z większą kaucją.
Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny!
PROM Malta- Gozo
Na Gozo płynęliśmy promem z Malty (rejs trwa ok 25 minut). Płaci się dopiero w drodze powrotnej z Gozo - 4,65 euro od osoby.
Wynajmując samochód na Malcie trzeba pamiętać, że przeprawiając się samochodem na Gozo jest to wyższy koszt 15,70 euro (samochód z kierowcą). Jeżeli podróżujemy w parze jest to więc koszt 20,35 euro.
Podaję Wam adres do strony przewoźnika gdzie możecie sprawdzić aktualne godziny rejsów www.gozochannel.com
COMINO - transport
Na Comino możemy popłynąć z kilku miejsc z Gozo (Mgarr, Xlendi Bay, Hondoq Bay). My wybraliśmy się z portu Mgarr. Koszt ok 10 euro od osoby w dwie strony.
Możemy dostać się tam również bezpośrednio z Malty - najszybciej z portu Ćirkewwa ale także z Ramla Marfa, Sliema Ferry lub Bugibba Jetty.
VALETTA - wodny transport
Będąc w Valletcie możemy zwiedzić sąsiednie miasta podróżując między nimi wodnymi taksówkami lub miejskimi promami. Koszt promu Valetta - Trzy Miasta to 1,5 Euro od osoby w jedną stronę. Kupując bilet z góry w dwie strony zapłacimy trochę taniej bo 2,8 Euro od osoby. Promy pływają średnio co pół godziny. Taksówki wodne to nieco wyższy koszt - ok 2 Euro od osoby. Przypominają one weneckie gondole.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za Twój komentarz!